Witaj na diy.SzybiePytanie.pl! Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać‡ lepiej. Dowiedz się™ więcej
SzybkiePytanie.pl

Interesujesz się elektroniką, DIY lub majsterkowaniem? Dołącz do nas już teraz. Zadawaj pytania, dziel się wiedzą z innymi!

Przeczytaj 3 ważne zasady!

Wskazówka dla Ciebie!

Wygląd pola głosowania

Pole do głosowania pozwala na oddanie głosu (+/-) na pytanie lub odpowiedź. Twoja opinia pomoże innym!

Polecana książka miesiąca!

Elektronika. Od praktyki do teorii

Zobacz opis!

Stabilizator LM1117 3,3V SMD grzeje się

+6 głosów
1,333 wizyt
Witam,

posiadam stabilizator LM1117 w wersji 3,3V SMD  jednakże po podłączeniu jakiegokolwiek źródła zasilania, tzn próbowałem 5V, 7.4V czy nawet 11.1V grzeje się on nieziemsko, tuż po podłączeniu wręcz parzy. Sądziłem że to wina mojego układu bo choć zwarcia nie mam to szukałem jakiegoś innego błędu. W końcu podłączyłem sam stabilizator do VCC i GND aby sprawdzić czy tu także się grzeje. Niestety wynik tego działania był taki sam.  Posiadam 2 sztuki tego stabilizatora i w oby dwu sztukach ten sam problem

 

Moje pytanie więc: czy jest to normalne? Bałbym się spuścić ten stabilizator z oka podczas działania układu więc proszę o radę/informację czy należy się tego obawiać
pytanie zadane 28 października 2013 w Początkujący przez użytkownika grzechu (970)
edycja 28 października 2013 przez użytkownika Treker

3 odpowiedzi

+4 głosów
Używałem ostatnio ten stabilizator i również wyczuwałem ciepło jest to normalne. Jednak nie powinien być gorący natychmiast po uruchomieniu...

Jeśli podłączysz 5V na wejście to ma prawo być delikatnie ciepły. Sprawdź czy masz na wyjściu 3.3V. Najlepiej sprawdź na nowym, bo stary mogłeś uszkodzić.

Jesteś przekonany, że dobrze  go podłączyłeś? Wyjścia w wersji SMD są przypisane inaczej, niż w wersji przewlekanej!
odpowiedź 28 października 2013 przez użytkownika Treker (16,650)
Połączenia mam OK, ale dla pewności jeszcze je sprawdziłem.. Posiadam 2 stabilizatory jeden jest uszkodzony (przy 5V na wyjściu pokazuje 1,5V przy tym sie wcale nie grzeje), drugi przy 5V na wyjściu ~3.3V jednakże grzeje się okropnie i sądzę że po niedługiej chwili też padnie.

Dzięki za odpowiedź, jutro kupie sobie kolejne pare sztuk i tym razem najpierw je podłącze do zasilania i sprawdzę, a dopiero później wlutuję do układu.
+5 głosów
Sprawny stabilizator nie powinien się w ogóle grzać bez żadnego obciążenia! Jeśli nie podłączyłeś odwrotnie polaryzacji, to scalak jest najzwyczajniej padnięty.

Wydzielaną w postaci ciepła moc łatwo obliczyć: (napięcie wejściowe - napięcie wyjściowe) * pobierany prąd. Różne obudowy różnie odprowadzają ciepło, można tego poszukać w internecie. Chodzi o to, żeby wydzielana moc nie przekraczała tej dopuszczalnej dla obudowy. Sytuację diametralnie zmienia dobrze zamocowany radiator (chłodzenie pasywne), a później jeszcze dodatkowy nawiew z wentylatorka (chłodzenie aktywne).
odpowiedź 28 października 2013 przez użytkownika Nawyk (20,720)
+3 głosów
Taka praca stabilizatora, nie jest normalna chyba, ze pobór prądu jest odpowiednio wielki lecz w twoim przypadku gdy były podłączone bez obciążenia wskazuje na to, iż są po prostu zniszczone w swej strukturze. Jeśli są z wylutu istnieje możliwość, że wtedy zostały przegrzane przez co się uszkodziły, nawet kupione nówki czasem maja jakieś defekty rzadko bo rzadko ale się zdarza. Ponów próbę z kolejnymi sztukami;) ewentualnie daj schemat może masz gdzieś jakis błąd i je upalasz.
odpowiedź 29 października 2013 przez użytkownika Shayoki93 (600)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi
pytanie zadane 4 maja 2016 w Elektronika przez użytkownika joker (120)
0 głosów
0 odpowiedzi
pytanie zadane 14 lipca 2017 w Arduino przez użytkownika mr3co (120)
0 głosów
0 odpowiedzi
+2 głosów
2 odpowiedzi
pytanie zadane 15 grudnia 2014 w Inne przez użytkownika mati2007 (140)
+5 głosów
1 odpowiedź
pytanie zadane 26 listopada 2013 w Mikrokontrolery AVR przez użytkownika alex6 (1,200)
...